Free MP3 Download

Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme

Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme #1
Click image to play video, right click to save image. (Image via youtube.com)
Music Details
TitleSpeca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme
MP3 Size4.43 MB (estimated)
Duration04:26
Views207.7K
Sourceyoutu.be/vyCITRSavuA
Description

Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme
Per pergaditjen e ketyre specave turshi nevoiten

5kg speca
2 litra uje
500ml uthull
pak gjethe dafine
pak piper i zi kokerr
80 gram kripe
magdanoz
Hudher sipas deshires

Pergaditja :
specat lahen dhe ju hiqen farat mire pastaj vendosen ne tepsi dhe i fusim ne furre deri te zbuten pak , pastaj i nxjerrim dhe marrim pak magdanoz kripe dhe 2 lug uje i perziejme dhe me te lyejme brendesine e specave
specat mbulohen dhe lihen te pushojne per 20-30 minuta
me pas vendosen neper kavanoza duke i paluar mire dhe duke i hedhur pak gjethe dafine , magdanoz si dhe piper te zi kokerr

ne enen ku gjendet 2 litra uje i hedhim edhe 500ml uthull dhe kripe perzihen mire dhe hidhen neper kavanozat ku i kemi futur specat , i mbushim mire deri ne maje dhe i vendosim rrjetat e me pas i mbyllim mire qe te mos depertoj ajri
i fusim prap ne furre per 90 minuta ne 90 grade , me pas ndalet furra ndersa kavanozat i leme brenda deri te ftohen

Turshitë janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur dhe kërkojnë vetëm disa përbërës, dhe mënyra e përgatitjes tregon shumë për rezultatin që do të merrni. Turshitë e fermentuara në vecanti mund të jenë një zgjedhje ushqimore shumë e mirë.

Benefitet e tyre në shëndet:

-Ndihmon në humbjen e peshës

-Mbështet sistemin qëndror nervor

-Sjell benefite në lëkurë

-Redukton rrezikun për shfaqjen e Parkinsonit

-Mund të ndihmojë në reduktimin e shfaqjes së sëmundjes Parkinson

-Ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë

-Trajton simptomat e Candidës

-Ndihmon në reduktimin e ankthit dhe depresionit

1. Ndihmon në humbjen e peshës

Sipas një studimi të 2014 të publikuar në “British Journal of Nutrition”, bakteriet e mira në zorrë mund të ndihmojnë në humbjen e peshës dhe meqë turshitë e fermentuar janë ushqime probiotike, ata ndihmojnë në humbjen e peshës gjithashtu. Në një studim, studiuesit ekzaminuan efektet e suplementimit probiotik në mbajtjen e peshës dhe humbjen e peshës te femrat dhe meshkujt obezë për 24 javë. Ajo që u gjet si përfundim, është që grupi i probiotikëve ishte i aftë të mbante peshën, vecanërisht femrat. Në fakt shkencëtarët dolën në përfundimin që: “Studimi tregoi që formulimi “Lactobacillus rhamnosus CGMCC1.3724” ndihmon femrat obeze të arrijnë peshë të qëndrueshme”.

2. Mbështet sistemin qendror nervor

Mikrobioma, një përzierje e bakterieve simbiotike në zorrë, ka nevojë që të mbajë një gjendje të shëndetshme që të jetë efektive. Për ta bërë këtë, ka nevojë për probiotikët e duhur. Kjo ndihmon që të kemi një sistem të fortë tretës. Kur zorrët janë të shëndetshme, trupi merr sinjalet e duhura nga truri. Studimet tregojnë që mikrobioma e zorrëve ndikon në neuro-zhvillimin, si formimi i “barrierës gjak-tru, mieliës, neurogjenezës, dhe maturimit mikrolia”, e cila ndikon direkt në sjellje. Nëse ushqeni trupin me bakterie të mira, mund të kontribuojë në zhvillimin dhe funksionin e sistemit nervor-si dhe në shëndetin mendor.

3. Sjellin benefite në lëkurë

Lëkura jonë përmban një mjedis të shëndetshëm. Pastrimi i lëkurës është mjaft i rëndësishëm për të siguruar që ky mjedis i shëndetshëm të mbetet vazhdimisht. Një pjesë e shëndetit të mirë vjen nga probiotikët. Mënyra se si konsumoni probiotikët mund të ndikojë në shëndetin e lëkurës gjithashtu. Për shembull sipas një studimi të publikuar në gazetën “Mikrobet beneficiale: “Probiotikët si dhe bakteriet rezidente që prodhojnë peptide antimikrobiale mund të sjellin benefite në përgjigjet imunitare dhe të eliminojnë patogjenët. Produktet nutricionale që përmbajnë prebiotikë dhe/ose probiotikë kanë efekte pozitive në lëkurë duke moduluar sistemin imunitar dhe duke siguruar benefite terapeutike për sëmundjet atopike. Meqë turshitë e fermentuara ofrojnë shumë probiotikë, kjo i bën ata të përshtatshëm për një regjim të shëdetshëm lëkure.

💖 Na Bëni Follow në Instagram : [[link stripped - click to show]]
👍 Bëjeni Like dhe Share Këtë Video !

Keywords:
gatime,receta gatimi,gatime shqiptare,gatime tradicionale,gatime te ndryshme,kuzhina shqiptare embelsira,gatime tradicionale shqiptare,receta gatimi embelsira,receta per embelsira,receta gatimi te thjeshta,receta gatimi per darke,arti i gatimit,receta embelsirash,embelsira te thjeshta,gatime shtepie,gatime te shpejta,embelsira te shpejta,receta gatimi te ndryshme,receta gatimi shqiptare,receta gatimi per dreke,receta shqiptare,receta gatimi tradicionale,recetat e cekes,receta gatimi tradicionale shqiptare,receta gatimi shqip,receta gatimi,receta gatimi te thjeshta,receta gatimi te ndryshme,receta gatimi nga lida,receta gatimi shqiptare,receta gatimi embelsira,receta gatimi te shpejta,receta gatimi gjelle,receta gatimi per mengjes,receta gatimi shqip,1000 receta gatimi,receta gatimi per femije 1-2 vjec,receta gatimi per femije 1 vjec,receta gatimit vila 24,receta gatimi per femije 2-3 vjec,receta gatimi per femije 2 vjec,receta gatimi per bebe 8 muajsh, turshi , turshi te ndryshme , turshi me speca ,

CopyrightAll materials' copyright are belong to their respective owners and/or uploader. This video was uploaded by GATUAJ ME NE - Receta Shqip
LicenseLicensed under YouTube Standard License
Download as MP3
Download as MP4
TagsSpeca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme, Download Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme, Download Video Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme, Download MP3 Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme, Download Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme episode terbaru, Speca të Kuq Turshi | Recete e Shijshme dhe e Shendetshme terbaru